Tagasiside või küsimus

Tagasivaade taastuvenergia teemalisele noortevahetusele (2022 september)

20.09.2022
Post coverNoortevahetus Aware&Awake for Tomorrow pealkiri võiks tähendada muidugi ükskõik mida, sest homseks peab alati valmis olema, kuid seekord pidasime silmas peamiselt taastuvenergiaga seonduvat. Haakuvate lisateemadena olid veel jutuks:

  • keskkonnasõbralik reisimine,
  • minimaalsete mugavustega hakkama saamine,
  • metsade majandamine,
  • muutuv tööturg.

Proovisime olla ka laiahaardelisem ja mitte kinni jääda vaid grupitöö formaati ja ringis arutamisse ning külastasime matka käigus Kabli loodusmaja mille juhataja rääkis meile Eesti loodusest ning metsade majandamisest. Külastasime Pärnus asuvat eraalgatuslikku noortekeskust HUUB, mis on suunatud ka kuni 26 aastastele noortele ehk keskmisest vanemale külastajale. Mõistmaks taastuvenergia põhimõtteid oli ühes töötoas võimalik katsuda demo päikesepaneeli süsteemi - paneel, aku, kontroller, inverter. Kasutasime seda matkal valgusketi toiteks. Peab küll tõdema, et meie matkaplatsi valgustas see ainult tund aega, sest aku tühjenes kiirelt.

Kohal olid noormehed ja neiud vanuses 16 - 30 Eestist, Bulgaariast, Kanaari saartelt, Slovakkiast ja Sloveeniast. Kokku 30 tegusat noort + korraldustiimist 2 inimest.

Nii nagu kõigil interESTi noortevahetusel ja Erasmus+ programmis soovitatud, olid ka seekord paljud töötoad osalejate enda kanda. Korraldustiim tegeles projekti sissejuhatamise, tiimimängude ja viimasel päeval kokkuvõtvate töötubadega. Nii on programmi sisus osalejatel võimalik küllaltki palju kaasa rääkida. Peab tõdema, et paljud töötoad olid päris lihtsa ettevalmistusega kuid oli ka üllatajaid.

Näiteks Slovakkia tiimi poolt läbi viidud töötuba "Kuidas hakkama saada ilma standardmugavusteta" õpetas muuhulgas siduma uusi sõlmesid, mis olid väga hästi paberitele joonistatud. Lisaks õppsime grupperima esemeid kohta mida võib vaja minna näiteks matkal või elektrikatkestuse korral. (Võtsin ühe sõlme ka kasutusse)

Samuti oli seekord "Kuidas teha enda noortevahetus" töötuba väga hästi Birgiti poolt üles ehitatud. Rühmatöö paberitele oli välja prinditud teatud fakte noortevahetuse ja Erasmus+ reeglitest ning eelarve arvutamise valemid. Osalejavad rühmad presenteerisid lõpptulemusena enda ideed, sealhulgas osalevate riikide koosseis, osalejate arv, pikkus päevades ning arvutatud eelarve ning kuidas nad seda eelarvet kulutaksid - majutus, toit, väljasõidud ja muu. Kanaari saarte tiim teadis odavat ja kirjelduse järgi väga ägedat kohta ning neil jagus kenasti raha kõikide muude tegevuste jaoks. Kirjelduse järgi võiks kasvõi ise seal projekti teha! Eesti osalejad valisid toimumiskohaks Tehvandi spordikompleksi ning raha kulus kõik ära. Selline töötuba oli hea, sest noored saavad aimu kuidas eelarve tekib ja millised võimalused majutuse ja toidu osas on reaalsed.

Matka korraldamine ja töötubade ettevalmistamisega toetamine olid selle noortevahetuse murekohad.
Oleks olnud mõistlik võtta matka planeerimiseks osalejatega eraldi 2 tundi ning selgitada kuidas käib kokku telk, miks on vajalik kütta ning kuidas töötab ahjuvalve kord, planeerida koos marsuut ja eeldatav kohale jõudmise aeg ja muu selline. Asjad mis võivad tunduda iseenesest mõistetavana, võivad olla kellegile teisele keerulised, et käigu pealt seda õppida ja teha. Lasime osalejatel ise panna kokku suured jaotelgid ning kõrvalt jälgides oli rõõmus meel, et see on hea meeskonnatöö harjutus. Tagasiside projekti lõpus viitas, et korraldusmeeskonnast oleks pidanud seda näitama enne matka. Ahjuvalve ei töötanud ühelgi telgil korralikult ning tulel lasti kustuda, kuigi sai öeldud et telgist üks inimene ühe tunni kaupa peaks valvet pidama ning puid lisama. Kõigil oli öösel külm. 
Mõni töötuba oli natuke pealiskaudne ning korraldajad oleks saanud iga grupijuhiga rääkida eraldi ning anda lisasisendit. Ka oli mõned teemad keskmisest keerulised, näiteks arvutasime elektriseadmete energiakulu ning andsime ülesandeks leida võimsus päikesepaneeli süsteemiga nende seadmete äratoitmiseks. Oleksime tõenäoliselt saanud hakkama, kui oleksime rohkem visaalset ettevalmistavat materjali pakkunud.

See noortevahetus andis tagasisidet, et keerulisemate teemadega töötubasi ei ole võimalik käigu pealt teha vaid nende ettevalmistamiseks tuleb eraldi võtta aega. Andsime grupijuhtidele enne noortevahetust teada, et jaotame töötoad ära kohale jõudes, kuid arvestades selle noortevahetuse tihedat ajakava oleks olnud mõistlik seda teha grupijuhtidega enne noortevahetust.

Kuna Jõulumäe on väljas liikumiseks loodud, siis pidime trotsima ka septembri ootamatut külma ilma. Ootamatult pidime jagama end siseruumide ja välialade vahel, leppides kokku enne igat töötuba kus see seekord toimub. Õnneks oli ka veidi päikeselisemaid päevi ning ilmast hoolimata said osalejad mängida jalgpalli, võrkpalli, discgolfi ning nautida ümbritsevat rohelust.

Kõige suurem hitt oli esimese tegevuspäeva neoon-disko. Selleks tarveks oli meil RGB ja UV-lambid, näovärvid ja andekad osalejad kes nendega maalisid! Vaata pilte allolevast galeriist.

Laul Sloveenia tiimilt:

 

Video Kabli looduskeskusesse matkamisest, toetamaks keskkonnasõbraliku reismise algatust:

https://youtube.com/shorts/Czj0dL--AVA?feature=share