Tagasivaade jalgratastel noortevahetusele (august 2021)
Soovisime projekti käigus teada, kuidas elada väikese ökoloogilise jalajäljega, tarbides teadlikult. Loomulikult sisaldab noortevahetus endas ka Erasmus+ elemente nagu kultuuriõhtutel teiste riikide kultuuri kohta õppimist ning teadlikult oma 8 võtmepädevuse arendamist töötubade ja vaba aja tegevuste käigus. Nii nagu meie poolt korraldavates noortevahetustes ikka, olid seegi kord osalejad "sunnitud" kõik töötoad ise läbi viima ning jagama erinevaid vastutusalasid, nagu söögi tegemine või rattagrupi navigeerimine. See kõik annab noortele vahetu kogemuse ja eduelamuse tehtu osas, mida ei saaks, kui kõige eest vastutaksid koolitajad ja korraldajad.
Jalgratastel Lõuna-Eestis rännates polnud tee peal just palju toidukohti, kus oleks võimalik keha kinnitada. Nii tegime paljud hommiku-, lõuna- ja õhtusöögidki ise. Meil oli kaasas oma vokipann, gaasipliit ja muud vajalikud tarvikud. Õnneks enamus majutuskohtades oli ka väga hästi varustatud köögiosa. Vokiga saime teha pannkooke ja tortillasid. Küll aga võib öelda, et söögi tegemine vajas väga palju organiseerimist ja söögid ei valminud iseenesest. Kes käib poes, mida üldse valmistada, mida osta, kust saada väikest potti, kust suurt nuga - tegemist oli. Õnneks meie noored olid väga asjalikud ja võtsid initsiatiivi - kõik valminud toidud olid imemaitsvad ja kõhtu täitvad!
Meie ökoselle-jalgrattureid oli kokku 25. Suure hulga inimestega jalgratastel mööda Lõuna-Eestit sõita oli ikkagi paras erioperatsioon, sest oi kui palju küsimusi ja kommunikatsiooni peab pidevalt olema. Noortevahetuse partnerid olid Rumeenia, Sloveenia, Hispaania ja Slovakkia noortega tegelevad, meile varasemalt teada olevad organoisatsioonid. Tundsime ka nende organisatsioonide juhte isiklikult, et tagada partnerite ettevalmistuste lihtsamat kulgu. Kahjuks nii lihtsalt kõik ei laabunud, sest COVID lisas siia palju segadust erinevate piirangutega reisimisel.
Alustasime augustikuus noortevahetust ühes Tallinna vanalinna hostelis, kus rääkisime paar sõna meie enda organisatsioonist, Erasmus+ noortevahetusest ja sellest, mis meid järgnevatel päevadel ees ootab.
Peale hostelis veedetud kahte ööd ning tutvumistegevusi ja ettevalmistusi asusimegi rongile ning suundusime Tartusse. Et 25 jalgratast polnud Tartust võimalik koroona tõttu vähendatud rattapargist rentida, saime mõned rattad Tartust ning mõned Põlvamaalt. Paar ratast olid meil endal ka olemas, mida saime osalejatele pakkuda, neid enne noortevahetust parandades ja hooldades. Rahaliselt on noortevahetustel alati tegelikult iga euro arvel ja seega paari enda jalgratta leidmine, mille eest renti ei olnud vaja maksta, andis palju juurde.
Meie viimane ööbimiskoht Lõuna-Eestis oli väga askeetlikus kohas, kus oli välikäimla ehitatud heinapallide vahele. Päikesepaneelid andsid majja elektrit, millest vaevu piisas telefonide laadimiseks. Joogivee saamiseks oli õuepeal kaev. Palju mõtteainet selle ööbimiskoha valikul pakkus see, et neil oli pakkuda meile vaid 15 voodikohta. Mõtlesime pikalt, kas laenata ülejäänud vajalikud madratsid-magamiskotid, või hoopis osta midagi odavat. Et noortevahetus on piiratud eelarvega ja samas loodushoiu ja vähese tarbimise teemal, ei soovinud me ka maailma tarbetut prügi tekitada. Viimaks otsustasime siiski osta hästi odavad magamiskotid (mida edaspidi saame samuti kasutada), sest rentimine oleks läinud veelgi kallimaks. Madratsite osas saime ühest lastelaagrist väljavahetamisele minevad madratsid (Aitäh Kullo Karepa laager ja laagrijuhataja Anu!). Nii oli väheste voodite probleem ka lahendatud ja korralduslikud ettevalmistused tehtud.
Sellest ööbimiskohast kujunes tõeline pärl Lõuna-Eesti rattatripi lõppu, mis pakkus meile väga looduslähedast tunnet ning andis aimu meie igapäevastest ja harjumuspärastest mugavustest sõltumisest. Ööbimiskohast üle heinamaa jõe kaldal asus ka ehtne suitsusaun, mille lähistele olid ehitatud püstkojad. Sealne atmosfäär ja lõkke ümber olek andsid meile väga mõnusa ja meeldejääva õhtu!
Marsruut, mida noortevahetusel peamiselt jalgrattatransporti kasutades läbisime, oli järgmine:
- Tallinna vanalinnas asuv hostel
- Tallinna vanalinnaga tutvumine
- Rongisõit Tartusse ja edasi Taevaskotta
- Taevaskoja puhkekeskus
- Süvahavva loodustalu mahedalt kasvatatud ravimtaimedega tutvumine (ja maitsmine!)
- Jalgrarastel Meenikunno raba külastus, ujumine rabajärves
- Pikakannu kooli külalistemaja
- Võru jäätmejaama külastus, kus nägime kuidas kogutakse erinevat liiki jäätmeid
- Second hand riidekaupluste külastus Võrus, kus noored said tutvusime ringimajandusega
- Irvese puhkemaja
- Munamäe, Eesti kõrgeima punkti külastus
- Ööbikuorus piknik ja Pesapuu vaatetorni külastus
- Rõuge noortekeskuse külastus ning tegevused kohalike noortega
- Alaveski loomapargis lõuna
- Pähni külalistemaja
- jalutuskäik ümberkaudsetel rmk radadel ning metsa kõlakodade külastus
- Parmu ökoküla
- tutvusime ökoküla elanike tegevustega 4 erinevas talus, saades seejuures erinevates majapidamistöödes ka käed külge panna (mahlategu, puude lõhkumine, puude istutamine, värvimine jms). Toitlustus oli ökoküla vabatahliku sakslase poolt, kes kokkas meile päris maitsva söögi
- shiitake seente kasvatusega tutvumine
- Tellingumäe vaatetorni külastus
- Rongisõit Valgast Tartusse ning seejärel Tallinna
- Tallinna vanalinnas asuv hostel
Tagantjärele mõeldes oli väga äge, kuid kindlasti läks organiseerimisse palju rohkem energiat kui ühes paigas toimuva noortevahetuse puhul. Meile meeldis, kuid kindlasti oli ka erinevaid muresid osalejatelt, stressi logistikaga, õigel ajal liikuma saamisega, grupil enda järelt koristamisega. Aga see kõik on kogemus, mille eest oleme tänulikud!
Kui jagada siit kogetu põhjal soovitusi, siis soovitame:
- Külastada Hargla laata, see toimub igal suvel ja seda korraldavad Parmu ökoküla eestvedajad.
- Irvese puhkemaja oli päris tore, ka noortevahetuse jaoks mõistliku hinnaga ning seal lähedal on palju teha!
- Liikuda suvel jalgratastel, nii näeb palju rohkem!
Järgmise projektini!
„Projekt on saanud rahastust Euroopa Komisjoni Erasmus+ programmist. Publikatsiooni sisu kajastab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.”